Jdi na obsah Jdi na menu
 


Brazílie

Oficiální název: Brazilská federativní republika
Hlavní město: Brasília
Rozloha: 8.514.208,8 km2
Počet obyvatel: 184 101 109 (r. 2004)
Oficiální jazyk: Portugalština
Státní zřízení: republika
Hlavní náboženství: Křesťanství 91,4%
Čas: SEČ -4
Měna: brazilský real (BRL)

Doklady

Občané České republiky, kteří jsou držiteli platného cestovního pasu, mohou od 3. října 2005 vstupovat na území Brazilské federativní republiky bez víz za účelem pobytu, který nebude trvat déle než 90 dnů a který nebude sloužit výdělečné činnosti. Tato doba může být prodloužena za předpokladu, že celková doba pobytu nepřesáhne 180 dnů v jednom kalendářním roce.

K cestě do Brazilské federativní republiky potřebují čeští cestovatelé platný cestovní pas s minimální platností šest měsíců a leteckým dopravcem je vyžadována zpáteční letenka.

K řízení automobilu na území BFR je potřebný mezinárodní řidičský průkaz. Jelikož tento není opatřen portugalským textem, měl by teoreticky být opatřen doložkou DETRANu (obdoba našich dopravních inspektorátů) včetně překladu - příklad z naší vlastní zkušenosti. Nicméně skutečnost je taková, že zahraniční řidiči v drtivé většině žádnou podobnou doložku nemají, často ani mezinárodní řidičský průkaz, a používají pouze řidičský průkaz země svého původu. Při silniční kontrole je dále třeba předložit dokumenty od vozidla a doklad o zaplacení povinného ručení. Dálniční známky nelze v Brazílii pořídit, na zprivatizovaných silnicích se platí tzv. pedágio neboli dálniční poplatky. Jejich výše činí přibližně tři čtyři reály za osobní automobil a vzdálenost jednotlivých výběrčích stanovišť (stále se snižující) se pohybuje kolem padesáti až sta či více kilometrů.

Víza a režim vstupu

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

Přihlašovací povinnost za turistu automaticky vyřizuje hotel. Pokud doba pobytu překročí 30 dnů, je turista povinen ohlásit svůj pobyt na Federální policii. Pokud tak neučiní a zažádá si o prodloužení pobytového víza, vystavuje se nebezpečí finanční pokuty či dokonce může být vykázán ze země.

Současně je zapotřebí při cestách do okolních států (kromě letecké přepravy) dbát na zajištění výstupního razítka brazilských pohraničních orgánů do cestovního pasu a odevzdání druhé části hraniční průvodky, kterou každý cestovatel obdrží při vstupu do Brazílie. Bez výstupního razítka vznikají obtíže s opětovným vstupem do země. Obdobně je třeba vždy vyplnit a nechat si potvrdit hraniční průvodku a zajistit si vstupní razítko do cestovního pasu při vstupu do Brazílie.

Zdravotnictví a důležitá telefoní čísla

Doklad o očkování (mezinárodní očkovací průkaz) se u občanů evropských zemí nevyžaduje, ovšem při cestách do oblasti Amazonky a vnitrozemí vůbec je radno podstoupit očkování proti žluté zimnici (yellow fever), jinak čeští lékaři doporučují očkování proti hepatitidě typu A a B a proti tyfu - týká se zejména dlouhodobějších pobytů. Ovšem při cestě po latinskoamerických zemí vyžadují některé letecké společnosti od cestujících z Brazílie uvedené očkování.

První pomoc v případě nehody poskytují zdarma pouze veřejná nemocničniční zařízení (městská či státní), jejichž kvalita je velmi různorodá. Jinak je nutno, samozřejmě nemá-li turista uzavřeno předem zdravotní pojištění anebo není-li vlastníkem mezinárodní platební karty, která toto pojištění poskytuje, hradit veškeré výdaje za lékařské ošetření v hotovosti. V případě nutnosti hospitalizace je třeba složit předem částku zhruba tří tisíc dolarů nebo předložit platební kartu, garantující úhradu poskytnutých zdravotních služeb. V opačném případě je jedinou možností veřejné nemocniční zařízení, a to i v případě ohrožení života z prodlení.

Důležité upozornění:

Na přelomu roků 2001 a 2002 byly zaznamenány rekordní počty onemocnění horečkou dengue. Onemocnění malárií bylo rovněž zaznamenáno i mimo tropickou oblast Amazonie. Uvedená situace panuje hlavně v letních měsících, což je na jižní polokouli leden - březen. V případě prvních příznaků nemoci tj. horečky, zvracení, průjmů, bolesti kloubů, pokles krevního tlaku se doporučuje ihned vyhledat lékařské ošetření.

Dle informace Národní zdravotnické nadace Brazílie (FNS) by začátkem roku 2003 zaznamenán ve federálním státě Minas Gerais zvýšený výskyt žluté zimnice. FNS doporučuje turistům, směřujícím do Brazílie, aby před cestou podstoupili očkování.

Specifika, bezpečnostní situace a doporučení turistům

Bezpečnostní situace v Brazílii, zvláště pak v Rio de Janeiro a v Sao Paulo (tato města se řadí mezi prvních pět na světě co do počtu vražd na jednoho obyvatele) nikdy neproslula svou stabilitou, nicméně v poslední době se vzhledem k inflaci a zhoršujícímu se ekonomickému stavu země ještě poněkud nachýlila. Turistům lze v této souvislosti doporučit, aby u sebe nenosili větší částky v hotovosti (v Brazílii se navíc platí prakticky vše kartami a šeky), dražší fotoaparáty či videokamery. Dokumenty je třeba uschovat, v Brazílii stačí k prokázání totožnosti jejich kopie, které ani není nutno ověřovat. Pokoje v hotelích jsou ve valné většině vybaveny sejfy, za klíč od sejfu se platí navíc zhruba jeden až dva reály denně. Ledvinka ani batoh nejsou k uložení peněz či dokladů ideální, protože příliš lákají pozornost, což dosvědčují případě většiny okradených českých turistů v Riu. Při delších cestách do vnitrozemí je dobré se ohlásit resp. ponechat dokumenty a letenky na některém ze ZÚ ČR v Brazílii. Návštěvy favel (chudinských čtvrtí) jsou hazardním podnikem, nicméně některé cestovní kanceláře organizují tzv. favela tours, které slouží vcelku bezpečně k jejich poznání.

Taxislužba je obecně na velmi dobré úrovni, slušná, bezpečná a s pevnými cenami dle sazebníku. Při delších vyjížďkách lze dohodnout s řidičem paušální sazbu.

Jelikož Brazílie je kontinentální zemí, každá oblast má svá bezpečnostní specifika, které lze sotva shrnout do jediné generalizující informace. Obecně lze konstatovat, že mimo Sao Paulo a Rio de Janeiro je situace mnohem lepší. Stejně jako při cestování do jiných zemí, je vhodné k minimalizaci osobních bezpečnostních rizik dodržovat následující pravidla (a to především ve velkých městech):

- při pohybu ve městě, ať autem či pěšky (v tomto případě se pokud možno vyvarovat pohybu bez doprovodu jiné osoby v kteroukoli denní či noční dobu), věnovat neustále pozornost osobám a dění ve svém okolí a omezit na minimum situace, při nichž ztrácíme pozornost (např. používání mobilního telefonu); pozn.: toto pravidlo je dle zkušeností policie ze všech nejdůležitější, neboť pozorné chování potencionální oběti pachatele ve většině případů spolehlivě odradí

- při jízdě autem ve městě mít vždy zavřena všechna okna (včetně střešních) a uzamčeny dveře, vyvarovat se pokud možno jízdy v levém jízdním pruhu a nezastavovat na semaforech v první řadě; v noci na prázdných ulicích dojíždět k semaforu, na kterém je červená, pomalu, abychom na křižovatce zůstali stát po co nejkratší dobu; pokud nějaké vozidlo či motorka náš automobil sleduje (pozornost je pak třeba věnovat především motocyklům se dvěma jezdci), okamžitě změnit trasu a zajet do míst, kde je hodně lidí (např. nákupní centra) či ke stanovišti policie

- pokud přepadení nedokážeme předejít a dojde k němu, v žádném případě nereagovat (v 99% případů taková reakce vyústí v tragédii oběti), nesnažit se uniknout a vůbec se vyvarovat prudkých pohybů, s pachatelem nediskutovat a řídit se jeho pokyny; snažit se zapamatovat si co nejvíce detailů (vyvarovat se však přímého pohledu do tváře pachatele); vyvarovat se nošení či použití zbraní, pokud nejsme na podobné situace vycvičeni (nevycvičený lidský mozek reaguje na novou situaci cca 5-6 sekund a moment překvapení je vždy na straně pachatele; navíc zbraň oběti je v drtivé většině případů v konečné fázi použita proti oběti samotné a odcizena a použita při dalších trestných činech); v případě napadení se ihned obrátit na nejbližší policejní stanici

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

jj !

(suprisomo, 12. 12. 2006 18:19)

jj ! brazilie je supr ! hlavne ve fotballe !!!je to tu pekny !!