Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mops

Mops je nesmírně přátelský pes, vstřícný ke všem lidem, bez stínu nedůvěřivosti. Je to roztomile hravý, čilý a veselý pejsek. Mops je však zároveň ztělesněním důstojnosti, šarmu a inteligence.

ANGLICKÝ NÁZEV:
angl.: Pug; čes.: Mops
PŮVOD:
Mops je známý již z dávnověku. Zvláštním a spletitým osudem se ze starověké indické společnosti dostal do Evropy, nejdříve ze všeho do Holandska. Jeho původ pochází pravděpodobně z Číny, jeho šíření však začalo až v Holandsku, kde se svým zbarvením ladil s barvami rodu Oranžských, tehdejších vládců Holandska. Mops byl velice oblíbený, a když se Vilhelm III. Oranžský stal anglickým králem, přivezl si několik Mopsů s sebou do Anglie. Okamžitě se na anglickém dvoře stali velice populární. V této době byl Mops poněkud menší, křížením však dosáhl současných rozměrů. Následně se počet Mopsů snížil a plemeno se stalo vzácným. Anglická královna Viktorie projevila přání tohoto pejska vlastnit, po těžkém hledání pro ni našli však pouze jeden kus. Před více jak 20 lety byl založen „Klub milovníků mopsů“, jehož specialisté zachránili výskyt a získali současné plemeno. Plemeno je přiznáno FCI, AKC, UKC, KCGB, CKC, ANKC.
POPIS:
Mops je plemenem malých společenských psů.
Mops je velice dobře stavěný, rozložitý a kvadratický pes. Od jiných malých psů se liší mohutnými zvýrazněnými svaly. Hlavu i lebku má velkou a kulatou, není však jablkovitého tvaru, s krátkým, tupým, kvadratickým čenichem a jasně vyznačenými vráskami. Mops má malý předkus. Oči jsou tmavé, velké, kulaté a lesklé, měkkého a starostlivého výrazu. Uši má malé a tenké, sametově měkké, buď ohnuté do strany (ve tvaru růžového lístku), nebo klopené (knoflíkové), jimž se dává přednost. Krk je silný, lehce klenutý, s lalokem, dostatečně dlouhý, aby umožňoval hrdé nesení hlavy. Končetiny jsou velmi silné, rovné a dobře svalnaté. Tělo je krátké a kompaktní, se širokou hrudí a rovnou zádí. Ocas je vysoko nasazený, maličký, co nejtěsněji zatočený přes hřbet.
VÝŠKA:
Mops má v kohoutku 25 až 28 cm.
VÁHA:
Mops váží ideálně 6,3 až 8,1 kg.
SRST:
Mops má srst jemnou, hladkou, měkkou a lesklou, která se nikdy nevlní. Přiznané zbarvení: stříbrné, plavý, meruňkový, černý. Mops může mít i tzv. „řemen“, pás, který probíhá od zátylku až ke kořenu ocasu.
CHARAKTER:
Mops je nesmírně přátelský pes, vstřícný ke všem lidem, bez stínu nedůvěřivosti či dokonce agresivity. Je roztomile hravý, čilý a veselý. Mops je však zároveň ztělesněním důstojnosti, šarmu a inteligence. Je to povahou šťastný a vyrovnaný pejsek.
PÉČE:
Mops vyžaduje intenzivní, pokud možno i fyzický kontakt s majitelem, jemuž je bezmezně oddán.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Mops se průměrně dožívá 13 až 15 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Společník.
VYUŽITÍ DNES:
Společník.
PLEMENO:
FCI IX. - Společenská plemena a toy
Sekce 11 – Společenská plemena
Bez pracovní zkoušky.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
MOP
ČÍSLO STANDARDU:
253/ 11. 05. 1998 (Velká Británie)
DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
24. 06. 1987


Historie vzniku plemene...

V průběhu dějin nazývali Mopse různými jmény a nikdo přesně neví, odkud toto jméno vzniklo. V 2. polovině 16. století v Anglii bylo všeobecně uznané slovo „pug“. Poprvé bylo použito ve slovníku psů, který napsal M. Beili. Slovník psů byl sestaven v roce 1731. Píše v něm, že slovo „pug“ znamená přezdívku opice nebo psa. Existuje domněnka, že mopsovi říkají mops pro jeho unikátní vzhled. - Pro jeho plochý čumák, jaký má opice.
Shirley Thomas

Vlastí mopse je nejspíše východní Asie. Je všeobecně známé, že v Číně dávní předkové mopse, nazývaní „bajami“, byli široce rozšíření jak v budhistických kláštertech, tak i ve dvoře císaře. Za vlády dynastie Shan (1751 – 1111př. Kr.) existovala pracovní pozice hlídače těchto dvorních psů.
Je možné, že mops je vlastně trpasličí formou mastifa. Ačkoliv byli vzrůstem tak malí, bývali bráni na císařský lov. Nosili je ve speciálních nosítkách až na místo lovu, aby pejskům ušetřili sílu.
Čínská smetánka se zabývala šlechtěním miniaturních psů, kteří by se vešli do kapsy. Bylo to pro ně nejen zábavou, ale natolik módní záležitostí, že těm nejmenším pejskům udělovali tituly a obdarovávali je nejrůznějšími šperky a oděvy. Konečné plemeno však bylo vyšlechtěno v Evropě poté, co byl mops v 17. století převezen do Holandska na lodích Ost-indské společnosti.

Obrazek

Obrazek

Náš Charlie

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Urážím mopsíky

(Dominika Chaloupková, 5. 10. 2010 17:54)

Jsou hnusný vůbec nejsoup řátelský a taky jsou moc vychrtlí prostě humus PSALA Dominika CHaloupková

Re: Urážím mopsíky

(Veronika , 28. 8. 2019 23:00)

Ty si ale debil... ze se nestydís. Ty jsi to nejhnusmejsi plemeno ty dinosauři

dotaz na velikost krku

(Eva, 12. 7. 2017 19:23)

Prosím jakou velikost obojku má běžný mops?

I love mops

(šanelka, 6. 7. 2015 12:05)

Miluju mopse nechapu jak nekdo muže říct že je hnusny

mopsi miluju

(Hana Zlámalová, 29. 3. 2015 12:32)

Mopsici jsou nesmirne skveli psici. Jsou vtipni, oddani svemu panovi a proste bajecni. Ikdyz se umi nekdy pekne urazit a jsou obcas tvrdohlavi. I tak je muluju :-) Hlavne naseho mopsika Misu ...navzdy
Pokud je tady ma nekdo potrebu urazet, tak at si dotycni ulevi. Mopsi ale byli, jsou a budou pro me a spoustu z nas No.1!!!

MOPSI

(MIRKA PŘEUČILOVÁ, 5. 10. 2010 17:59)

Jsouý krásní jsou přesně jako já moc ráda snima žeru granule jsem stejně tak tlustá jako oni taky hodně hladová,piju jako o závod

lubim mopsov

(mike, 5. 4. 2010 15:10)

miluju sveho mopsa mikeho(cte se majkiho)pro to miliju mopse

miluju jee

(mops22, 10. 10. 2009 12:05)

ja to taky nechapu mopsi sou tak karsny psy dokonce doma jednoho mame a je krasny pritulny ale nezbavime se toho jeho kousani on ma zuby jak jehlycky:D!...ALE JINAC JE TAKY MILUJU!..

mops

(ne-e, 11. 7. 2009 18:02)

konečně má rád někdo mopsy. ubec nechápu jak nekdo může říct zhe jsou hnusný........ je to žeroucý pes mocky je miluju